Tvorba cen drahých kovů

10.11.2015 17:57:32
cid-68-19450406_size-1447174692.jpg

V dnešní době jsou ceny drahých kovů velmi volatilní. Pojďme se proto podívat, jak vůbec vzniká konečná kupní cena zlata pro běžného investora.

Zlato se obchoduje na komoditní burze, odkud se primárně odvíjí i jeho cena. Standardně se s fyzickým zlatem obchoduje podle cen tzv. "realtime spotu" (okamžitá cena na komoditní burze) nebo podle budoucí ceny fixingu (stop cena vyhlašovaná London Bullion Market Association - LBMA). O asociaci LBMA a jejích standardech jsme Vám psali již v minulém článku. K tržní ceně je standardně připočítáváno tzv. Premium (obchodní přirážka - marže), a to jak marže výrobce, tak distributora, dopravní a skladovací náklady a samozřejmě i samotné náklady výrobní.

 

Burzovní cena zlata je obchodována v USD (amerických dolarech). S ohledem na geografickou polohu České republiky musíme ceny dolarové přepočítat na ceny eurové. Zde nastává druhý parametr, který určuje cenu. Vztah měn EUR/USD je dán především vývojem jednotlivých ekonomik a jejich budoucím očekáváním. Trhy čekají na zprávy z vývoje daných ekonomiky – na „makrodata“ (vývoj HDP – hrubí domácí produkt, trh práce, prodej nových domů a jejich započatá výstavba, skladové zásoby, vývoj maloobchodních cen a další důležité zprávy, které svým vývojem určují kondici dané ekonomiky).

Zajímavostí je inverzní vztah mezi kurzem EUR/USD a burzovní cenou zlata. Pokud dolar oslabuje, neboli roste kurz eurodolaru, měla by růst i cena zlata. Tento jev je patrný již po desítky let, ale v poslední době se uvedené pravidlo občas porušuje. Před touto souvztažností totiž vyhrává spíše skutečnost, že zlato nakupují investoři v dobách nejistoty a růstu averze k riziku.

Vztah ceny zlata a kurzu amerického dolaru ke koši hlavních měn v letech 2001 až 2004 si můžete prohlédnout na grafu níže:

 

Vzhledem ke stanovení konečných cen zlata v CZK musíme ještě brát v úvahu vtah měn CZK/EUR na forexové burze. Naštěstí se tento měnový pár v posledních několika měsících téměř nepohybuje díky intervencím České národní banky.

 

Aktuální poptávka, nabídka a vývoj cen zlata

V Indii v těchto měsících právě probíhá svatební sezóna, která způsobuje velmi silnou poptávku po fyzickém zlatě. O tom jsme Vás již informovali v minulém článku. Před několika dny byly oficiálně zveřejněny výsledky globální poptávky po hmotném zlatě za 3Q 2015, kdy poptávka meziročně vzrostla o 7%. V těchto výsledcích není ještě započtena ona svatební horečka v Indii a tak se dá očekávat, že výsledky i za 4Q budou velmi dobré. Jestliže je prognóza správná a poptávka po zlatě meziročně stoupne, na což trhy čekají od roku 2012, tak to bude mít jistě velmi pozitivní vliv na budoucí vývoj ceny zlata.

Poptávka po zlatě v Indii od roku 2008 a předpoklad pro rok 2015:

Další překvapující zprávou je, že Rusko, které se dle médií již několik měsíců pohybuje na pokraji finanční propasti díky výpadku příjmů z prodeje ropy a uvalením sankcí na obchodní aktivity s touto komoditou, nakupuje zlato, přičemž za tři první čtvrtletí tohoto roku je světovým lídrem v nákupu fyzického zlata. Rusko jako stát nakoupilo 283 tun zlata, soukromé nákupy spotřebitelů v této statistice nejsou reflektovány. Z pohledu expertů se jedná o dobrý krok ze strany Ruska. Očekávají totiž v příštích několika letech silný růst státních výdajů a tolik očekávanou inflaci, která by měla zvýšit zájem o nákup zlata.

TROYSKÁ UNCE a.s.

Zavolejte nám...
+420 734 281 609