B R E X I T

30.06.2016 10:38:25
cid-74-kulicka-1467275929.jpg

Je to již téměř týden, co si občané Velké Británie těsným rozdílem odhlasovali odchod země z Evropské unie. Hlasování dopadlo 51,9% hlasů ku 48,1% hlasů ve prospěch opuštění při účasti 72%. 

Týden před začátkem hlasování panovala na finančních trzích, a nejen tam, velmi pozitivní nálada. Evropská měna vůči dolaru posilovala, libra taktéž, a cena zlata a jiných drahých kovů klesala. Sázkové kanceláře jednoznačně odhadovaly setrvání Velké Británie v Unii. Tomuto přesvědčení pomohla i vražda britské poslankyně Jo Coxové, zastánkyně setrvání v EU, ke které došlo přesně v okamžiku, kdy sílila předvolební kampaň příznivců Brexitu. V tu chvíli se zdálo, že tato událost rozhodne u voličů pro setrvání Velké Británie v EU. 

Již v pátek v časných ranních hodinách, kdy byly postupně zveřejňovány výsledky a nárůst hlasů pro Brexit byl rychlejší než pro setrvání, začaly burzy dramaticky klesat. Vše začalo na asijských akciových burzách a forexu, kde libra zaznamenávala pád až o 13 % vůči dolaru (nejníže za 25 let) a euro ztrácelo vůči dolaru až 6 %. Zlato v jeden moment přidávalo přes 100 USD/Troyskou uncii až na 1360 USD. Výsledek hlasování měl tedy enormní vliv na chování investorů na globálních trzích. Po týdnu hodnota akcií na všech světových burzách klesla o více než 2 bilióny USD! 

Hlasování, žádost o vystoupení a samotné vystoupení Velké Británie jsou tři rozdílné úkony, které jsou od sebe časově velmi vzdáleny. Hlasování je za námi a jeho výsledek by měl být nezpochybnitelný. O samotné vystoupení musí vláda Velké Británie zažádat do 3 měsíců od referenda. Zde nastává první problém, a to ten, že David Cameron rezignoval na svoji funkci premiéra a může dojít k pádu vlády, přičemž nová vláda může teoreticky vypsat nové referendum. Politologové se však shodují, že Velká Británie, jako kolébka evropské demokracie, k tomuto kroku nemůže přistoupit. Pomalu se objevují další možnosti, jak žádost o vystoupení oddálit či prakticky znemožnit. O těchto možnostech se v průběhu léta ještě mnoho dozvíme a nebude tedy nouze o další výrazné pády a vzestupy na finančních trzích.

V současné době je hlavním tématem, jak budou do budoucna nastaveny podmínky spolupráce mezi EU a Velkou Británií. Zde je však třeba zdůraznit rozdíl mezi ekonomickým a politickým přístupem k řešení situace. Z pohledu ekonomického by bylo nejefektivnější, pokud by zůstalo dosavadní nastavení. Tedy volný obchod, pohyb lidí, peněz a kapitálu. To ovšem narušuje zájmy politické, protože EU nemůže dopustit, aby odchod Velké Británie zůstal bez následků a způsobil možný dominový efekt v dalších zemích, které by tento krok vnímaly, že s vystoupením z EU nejsou spojeny žádné negativní dopady, a že se opět stanou politicky nezávislými zeměmi, kterou budou pouze ekonomicky kooperovat. V okamžiku podání žádosti o vystoupení Velké Británie z EU budou zahájena komplikovaná vyjednávání o dalších podmínkách vzájemné spolupráce. Evropská unie si nemůže dovolit přijít o významného obchodního a politického partnera, jakým Velká Británie je, současně ale musí vhodně vyřešit i politickou otázku v podobě  zachování celistvosti a dalšího fungování EU.

Z pohledu investorů doporučujeme nadále držet konzervativní investiční strategii a investovat do hodnot, které se lidem osvědčily již po několik staletí. Trhy budou v budoucích měsících a letech velmi volatilní, a to nejen díky budoucnosti Velké Británie. Cena zlata bude samozřejmě kolísat, ale díky budoucím nejistotám a rizikům na trhu se domníváme, že bude v budoucnu růst či minimálně kopírovat cenovou hladinu. 

Zdroj: TROYSKÁ UNCE a.s.

Zavolejte nám...
+420 734 281 609