Argumenty proti investování do zlata slýcháme často. Máme jim naslouchat?

26.05.2015 22:26:50
cid-65-392804-gallery1-xu1sn-1432672069.jpg

Ti, kdo brojí proti zlatu, zapomínají na jeho historickou a hluboce zakořeněnou hodnotu. Debatovat je lidské, sklouzávat k demagogii ale lidštější. Poslední roky diskuzí o významu zlata v portfoliích investorů jsou toho důkazem.

V posledních několika letech cena zlata na spotovém trhu klesla z hodnot nad 1 900 USD za troyskou unci na současných zhruba 1 200 USD, tedy o více než třetinu. Kdo by o tom nečetl – zbavte se zlata, vydělávejte na něčem jiném. Pokud se ale na situaci podíváme z pohledu českého investora, zjistíme, že v průběhu roku 2015 stoupla cena zlatého slitku o hmotnosti 1 gram z 1 500 Kč až na úroveň 1 650 Kč. To zní lépe, zapomeňme ale na laciná provolání, důvody pro investování do zlata nemá smysl odvozovat primárně z grafu jeho ceny. Unikátní hodnota tohoto kovu je ukryta jinde.

Zlato nic nevynáší

Nač nechat válet peníze v něčem tak nepraktickém, jako je kus zlata? Kde jsou dividendy, úroky, nájemné, zkrátka jakákoli hodnota navíc kromě případného cenového zhodnocení? Řečnické otázky, často psané s vykřičníky na konci. Jejich autoři ale zapomínají na to, že výnos není jen řádek se znakem procent na konci.

Pro investora do zlata je výnosem pocit bezpečí. Má v ruce pojistku, pojistku proti něčemu, co není vždy konkrétní, co si třeba ani neumí představit a spočítat. Má něco, co v posledních stovkách let vždy spolehlivě fungovalo jako peníze a co jen omezeně ztrácelo hodnotu v závislosti na cenách jiných aktiv.

Otázka víry

Pro mnohé je zlato tak trochu výletem do minulosti. Někdo mluví o náboženství, jiný o barbarství, tak jako ve 30. letech Keynes. Kdo by platil zlatem, na běžné obchodování jsou tady přece peníze. Jediný smysl, a to také s otazníkem, má proto zlato používané na výrobu šperků, případně v menším množství v elektrotechnickém průmyslu a ve vyspělých technologiích. Jeho hodnotu lze tedy odvozovat jen z jeho využití a relativní vzácnosti.

Někteří investoři opravdu do zlata investují na základě víry. Už zmíněné využití zlata ji však do jisté míry vysvětluje a ospravedlňuje. Nebo je snad lepší schraňovat v sejfu balíčky bankovek? A není právě to náhodou mnohem spíše věc víry? Papírové peníze na rozdíl od zlata shoří, a to nejen fyzicky – s jejich hodnotou si centrální banky mohou dělat, co chtějí. Samy přitom se zlatem obchodují ve stovkách tun.

Proč? V dobách krizí klesá důvěra – v to, že vaše protistrana v obchodu dodrží podmínky, že dům, který stál milion, nebude stát zítra o třetinu méně, že plat, který uživil rodinu, bude i zítra stačit aspoň na jídlo a bydlení. Že peníze, už dávno nikoli kryté zlatem, budou mít i zítra nějakou hodnotu. Centrální banky mají v těchto otázkách zásadní slovo, a i proto se musejí starat o svou vlastní důvěryhodnost. A dokud největší měnové autority na světě budou vlastní pozici opírat o zlato, bude tento kov symbolem důvěry i pro celý finanční systém. Ne náhodou USA nahromadily největší zlaté rezervy v době, kdy začaly ekonomicky dominovat světu. V posledních letech jde podobnou cestou Čína.

O hodnotě zlata a jeho důležitosti, ne-li výlučné pozici, tedy pochybovat nemusíme. Nesmíme přitom zaměňovat hodnotu a cenu. Řadě lidí se to ale stává, a možná i proto investování do zlata na některé působí složitě, možná až tajuplně. Zbytečně.

V Praze, dne 18.5.2015

Zdroj: TROYSKÁ UNCE a.s.

Zavolejte nám...
+420 734 281 609