Bojte se Fedu, zlaté pravidlo je mrtvé

14.08.2013 14:52:03
cid-50-img-1381737714.jpg

Začátek konce ekonomiky Spojených států souvisí s koncepcí Federálního rezervního systému (FED). FED je soukromá banka, oddělená od vlády Spojených států, s mocí diktovat fiskální politiku USA.

Zhruba mezi lety 1871 a 1914, kdy začala první světová válka, ekonomiky většiny vyspělého státu fungovaly na bázi toho, co se nazývá klasický zlatý standard, většina měn světa tedy byla napojena na zlato. To znamenalo, že byly také napojeny na sebe navzájem. Obchodníci mohli připravovat plány a projekty mířící daleko do budoucnosti, dopravovat zboží, zakládat podniky a investovat v cizích měnách a vždy věděli přesně, jaký bude směnný kurz.

V průběhu tohoto období, kdy vyspělý svět používal klasický zlatý standard, nebyla většinou žádná inflace … žádný elán, nic, nula. Samozřejmě bylo několik boomů a bankrotů, inflací a deflací. Ale od začátku klasického standardu do konce se to vyrovnávalo jako hra o nic. Důvod? Zlato: velký vyrovnávač.

Zde je vysvětlení proč. Když země prožívaly ekonomické boomy, dovážely více zboží. Dovážené zboží bylo placeno zlatem a tak zlato proudilo ven. Když zlato proudilo ze zemí ven, jejich měnové zásoby se snižovaly. To způsobilo, že se tyto ekonomiky zpomalily a poptávka po dovozu klesla. Jakmile se zpomalila ekonomika, ceny klesly a zboží těchto zemí bylo pro zahraniční kupce přitažlivější. A protože vývoz rostl, aby vyhověl cizí poptávce, zlato začalo do dané země proudit. Potom začal celý proces znovu, hodnota měny – založené na zlatě – se stále pohybovala nahoru a dolů v úzkém pásmu a udržovala rovnováhu.

V době klasického zlatého standardu byly naší měnou reálné, ověřitelné peníze. To znamenalo, že v pokladně bylo skutečné zlato a stříbro, které je krylo. Potom se objevil FED, jedna z nejznámějších a nejvíce nesprávně chápaných institucí v historii Spojených států.    

Potíž s FEDem je v tom, že se o něm dostalo ven spousta informací, což je jeden z důvodů, proč je tak kontroverzní. Pokud jde o FED, existují dva velmi polarizované tábory. Na jedné straně je vláda, která mu svěřila regulování ekonomiky Spojených států. Na druhé straně jsou „konspirační teroristé“, kteří věří, že FED nakonec způsobí kolaps ekonomiky Spojených států, a hovoří o tom dost jasně.

Já jsem zde proto, abych řekl, že tito „blázni“ nejsou tak blázniví, jak by se mohlo zdát. Jednak FED není vládní agenturou (tzn. státním orgánem). Je to banka v soukromém vlastnictví, která má akcionáře, jimž platí dividendy. Má moc skutečně vytvářet měnu z ničeho a je chráněna před audity a dohledem kongresmanů. Jak řekl bývalý senátor a uchazeč o post prezidenta Spojených států, Bary Goldwater: „Účty instituce Federálního rezervního systému nebyly nikdy podrobeny auditu. Tato instituce působí mimo kontrolu Kongresu a manipuluje s důvěrou Spojených států“.

 

Zdroj: „Investujte do zlata a stříbra“; Michael Maloney    

Zavolejte nám...
+420 734 281 609