Drahé kovy dále posilují

18.02.2014 16:28:59
cid-59-img-1392737358.jpg

Zlato úspěšně uzavřelo další týden a v tomto roce si tak ze sedmi týdnů dokázalo připsat zisky hned v šesti z nich. Minulý týden si navíc zlato dokázalo připsat přes 50 bodů a bez problémů uzavřelo týden nad hodnotou 1300 USD za troyskou unci. Náš předpoklad, že se zlato odrazí od hodnoty 1200 USD, se tak naplnil a zlato má otevřenou cestu vzhůru, přičemž se dá reálně očekávat, že v dohledné době dosáhne úrovně 1400 USD.

Zlato se tak zatím řadí v tomto roce mezi nejvýnosnější investice, když od začátku roku dokázalo posílit o více než 9%.  Je to zejména tím, že část investorů hledá alternativní investici, která by byla bezpečnější než akcie. Akcie sice pozvolna rostou, ale jsou velmi blízko svých maxim. S přihlédnutím k tomu, že ekonomická data z USA v posledních týdnech rozhodně nenaplnila očekávání a také k tomu, že nová šéfka FEDu Janet Yellenové, při svém prvním veřejném vystoupení před Senátem Spojených států amerických ujišťovala, že tištění peněz v USA bude postupně klesat, není výhled pro akcie příliš optimistický.

Právě proto jsou nyní drahé kovy, včetně zlata, v kurzu. Poptávka po zlatě je nadále extrémně vysoká, jedná se zejména o poptávku po fyzickém zlatě. Tento zájem o zlato byl zohledněn i v zápůjční sazbě na zlato GOFO. Tato sazba se již po šesté za posledních 12 měsíců dostala do záporných čísel. Negativní sazba GOFO značí, že komerční banky dávají v současnosti přednost držení fyzického zlata před držením dolarů nebo závazku dodání fyzického zlata v budoucnu. Banky musely zlato v tomto období aktivně nakupovat a tlačily tím cenu vzhůru.

Na následujícím grafu je zaznamenán vývoj ceny zlata a vývoj 1 měsíční sazby GOFO. Naposledy, kdy tato sazba byla v záporných hodnotách, v roce 2009, následoval prudký vzestup ceny zlata. Pokud by tato korelace měla zafungovat i tentokrát, byl by rok 2014 pro zlato opravdu pozitivní. Proto lze bez nadsázky říci, že předpoklady pro růst zlata pro tento rok jsou zatím velice optimistické.

Zdroj: Michal Bejvl, TROYSKÁ UNCE a.s.

Zavolejte nám...
+420 734 281 609