Zlato získává půdu pod nohama

01.07.2014 11:04:26
cid-62-19450406_size-1412694693.jpg

V druhé polovině června zahájila cena zlata prudký růst. Zlato posílilo o více jak 3 procenta a překonalo hranici 1300 USD za troyskou unci a nad touto hodnotou bez větších problému dokázalo zůstat.  Za růstem ceny drahého kovu je především zhoršení politického situace na Ukrajině, v Iráku a Sýrii. 

Situace je zajímavá i z toho pohledu, že v tomto období proběhla plánovaná tisková konference FEDu (centrální bankovní systém Spojených států amerických), kde bylo zopakováno dřívější stanovisko, že bude docházet k postupnému omezování tisknutí peněz. Tento přístup FEDu znamená, že se do oběhu dostává méně peněz a dochází tak ke snižování inflace, která je jedním z hlavních důvodů  růstu ceny zlata.

I přes tuto pro zlato negativní zprávu, si však zlato, podobně jako další drahé kovy, připsalo výrazné zisky. Drahé kovy tak ukazují, že tento rok minimálně dokázaly zastavit pokles z roku minulého a že s vysokou pravděpodobností budou nadále posilovat.

Další zajímavou skutečností bylo, že při zmíněné tiskové konferenci FEDu docházelo současně k posilování ceny zlata i akcií. Jedná se o výjimečný jev, neboť cena zlata se standardně pohybuje opačným směrem než cena akcií. Je tedy otázkou, který z těchto dvou investičních nástrojů dříve či později změní směr. Vzhledem k tomu, že akcie útočí na nová historická maxima, a ke zhoršující se geopolitické situaci, se jako pravděpodobným vítězem tohoto souboje jeví zlato.

 

Na následujícím grafu jsou zachyceny měsíční grafy ceny zlata, kdy každý sloupec v grafu reprezentuje jeden kalendářní měsíc v daném roce. Je zde velmi dobře vidět, že od června 2013 se cena střídavě pohybuje v pásmu mezi hodnotami 1200 - 1400 USD za troyskou unci. Vzhledem k dosavadnímu vývoji je velice pravděpodobné, že cena zlata bude po výkonu z konce června v nejbližší době opět testovat horní okraj pásma. Pokud by hranice 1400 USD byla pokořena, byl by dalším postupným cílem cena 1500 USD, kde se cena zlata naposledy pohybovala v dubnu 2013. 

 Zdroj: www.investing.com

 

V Praze, dne 1.7.2014

Zdroj: TROYSKÁ UNCE a.s.

Zavolejte nám...
+420 734 281 609