Americký dolar nad propastí

13.01.2015 16:32:38
cid-64-19450406_size-1421163646.jpg

Zlato se již delší dobu pohybuje kolem klíčové hodnoty 1 200 USD za troyskou unci. Analytici se přou o to, jaké nejdůležitější fundamenty by mohly tento žlutý kov rozpohybovat. 

Některé centrální banky po celém světě už delší čas skupují zlato. Možným důvodem je, že chtějí tyto státy odpoutat od amerického dolaru a přejít na tzv. zlatý standard, který byl zrušen za vlády prezidenta Nixona v roce 1971.

Od zmíněného okamžiku začalo období zadlužování. Zejména USA se kvůli tištění peněz a znehodnocování vlastní měny zadlužily neúměrně. Na následujícím grafu je vidět vývoj dluhu USA od zrušení zlatého standardu.

 

Zdroj: http://zpravy.kurzy.cz

Každému racionálně uvažujícímu člověku musí být jasné, že dluh USA není reálné splatit. Domníváme se, že je pouze otázkou času, kdy si lidé uvědomí, že uchovávat své úspory pouze v národních měnách v podobě amerického dolaru, se rovná ekonomické sebevraždě. Navíc tu je reálná šance, že se ve velmi blízké budoucnosti stane hlavní světovou rezervní měnou na úkor amerického dolaru čínský jüan. Růst americké ekonomiky je totiž z velké části založen na znehodnocování dolaru. Naproti tomu Čína vykazuje solidní výkonnost hospodářství i bez drahých podpůrných opatření a to je pro dlouhodobý růst globálního významu jüanu dobrá zpráva.

Jak to souvisí se zlatem? Pokud by se americký dolar skutečně začal dostávat pod tlak čínského jüanu, americká měna by v takovém případě začala prudce oslabovat a výprodeje by se z forexového trhu rychle rozšířily i na dolarové akciové trhy. V takové situaci by zlato znovu začalo fungovat jako nejbezpečnější univerzálně směnitelná měna s obrovským růstovým potenciálem.

Co říci závěrem? Cena zlata je sice krátkodobě poměrně volatilní, zásadní informací ale je, že kov již nemá mnoho prostoru pro další zlevňování. Jedním z hlavních důvodů je, že aktuální cena se pohybuje pouze mírně nad těžebními náklady.

 

V Praze, dne 13.1.2015

Zdroj: TROYSKÁ UNCE a.s.

Zavolejte nám...
+420 734 281 609