Není zlato jako zlato, držte se celosvětových standardů!

19.10.2015 16:50:07
cid-67-zlato-1445266424.jpg

I ve světě investičních drahých kovů existují standardy, které oddělují „zrna od plev“. Jestliže se vydáte na dovolenou například do Turecka a setkáte se s prodejcem investičního zlata, tedy zlatých slitků, jistě ve vás vzbudí jisté obavy o kvalitě, ryzosti, budoucí likviditě a celkovém pohledu na produkt.

 

 

 

Podívejme se tedy, jak vypadá investiční zlato z pohledu celosvětových standardů LBMA (The London Bullion Market Association).

  • Minimální obsah zlata u slitků musí být 995/1000, tedy pouze 0,5 % obsahu je jiným kovem než zlatým. Nejprestižnější světoví výrobci dodržují ještě vyšší standard, kdy jejich produkty mají ryzost 999,9/1000. Tato ryzost musí být na slitku samozřejmě vyražena.
  • Slitky musí mít jedinečné sériové výrobní číslo, které je vyraženo jak na samotném slitku, tak i na certifikátu, který je nedílnou součástí.
  • Slitku musí být opatřeny logem a názvem výrobce.
  • Slitky o hmotnosti 1 až 100g jsou zataveny v plastovém obalu, který má stejnou velikost pro všechny výrobce dodržující standard LBMA.
  • Všichni výrobci jsou samozřejmě pravidelně kontrolováni, zdali dodržují výše zmíněné náležitosti.

Jistě každý z vás přišel do styku s tvrzením, že když investovat do zlata, tak do švýcarského. A je to pravdou. Většina celosvětově prodávaného zlata prošla některou z rafinérií na území Švýcarska a toto zlato dále putuje do celého světa. Není tomu jinak ani u rafinérie PAMP Suisse S.A., jejíž produkty nabízíme právě my. Jedná se o jednu z celosvětově nejznámějších sléváren drahých kovů, která se zařadila mezi elitní výrobce již v roce 1987! Certifikáty jsou samozřejmě vydávány na určitou dobu. Na jeden z posledních se můžete sami podívat, stejně tak jako na všechny náležitosti, které slitky LBMA musí mít.

 

Slitky PAMP Suisse S.A. jsou tedy uznávané a kdekoli na světě ihned směnitelné za peníze. Toto je jedna z vašich největších výhod při nákupu právě slitků PAMP, jichž jsme přímými distributory v ČR.

 

AKTUÁLNÍ VÝVOJ CENY ZLATA

Nyní něco málo k vývoji ceny zlata v posledních týdnech a předpokládaném vývoji do konce roku 2015.

Letní měsíce bývají každým rokem pro globální trhy poklidné. Letos tomu však bylo jinak.

Na trhy vstoupila nejistota pramenící z obav z vývoje řecké krize, kdy se Řecko několikrát přiblížilo platební neschopnosti. Veškeré problémy se sice podařilo prozatím vyřešit, ale pouze na určitou dobu. Každý jistě uzná, že půjčovat peníze na zaplacení půjčených peněz není správná cesta. Zanedlouho opět přijde doba, kdy se Řecko přiblíží platební neschopnosti, na trhy přijde nejistota a z dob nejistoty vždy nejvíce profituje zlato.

Dalším neméně důležitým problémem je problematika kolem USA a předpokládaného zvyšování úrokových sazeb. FED (centrální banka USA) již několikrát chtěl zvýšit úrokové sazby na základě pozitivního vývoje tamní ekonomiky. Tyto zprávy již od května tohoto roku tlačily na pokles ceny zlata, ale v poslední době se zdá, že nic není tak růžové, jak se zdálo. Růst úrokových sazeb se prozatím zdá v nedohlednu a celková kondice globálních ekonomik ještě zdaleka není na takové úrovni, o které všichni mluví nebo lépe řečeno sní.

Podzim je pro poptávku po zlatě zásadním obdobím. V Indii začíná svatební sezóna, což znamená, že tamní poptávka po zlatě zaznamená růst o stovky procent. I když je Indie skoro 10x chudší než ČR, každý rok spotřebuje pětinu světové nabídky žlutého kovu. Podzimní měsíce jsou každým rokem pro zlato velmi pozitivním obdobím, kdy poptávka překonává nabídku a cena drahého kovu strmě roste.

Dle průměrných odhadů z řad odborné veřejnosti se předpokládá, že cena zlata by měla v 4Q růst mezi 1170 až 1220 USD/oz. Současné ceny se pohybují kolem 1140 USD/oz. 

Na závěr ještě přikládáme trend ve vývoji nabídky a poptávky po zlatě za posledních 5 let. Současné ceny drahého kovu zapříčinily snižující se nabídku. Ne všichni producenti jsou v současné době schopní za současné ceny dosahovat zisku, a proto uzavírají doly, nabídka klesá. Pro letošní rok předpokládáme, že poptávka překoná nabídku a eliminují se tak přebytky z loňského roku.

Globální nabídka/poptávka po zlatě (v tunách)

 

2011

2012

2013

2 014

2015 (odhad)

nabídka

3994

4464

4273

4278

4100

poptávka

4067

4589

4088

3924

4350

rozdíl

-73

-125

185

354

-250

 

O dalších úskalích budoucí nabídky při současných nízkých cenách zlata si napíšeme zase příště. Myslete na svou budoucnost již nyní!

 

TROYSKÁ UNCE a.s.

Zavolejte nám...
+420 734 281 609