Komoditní trhy se v posledních týdnech otřásají v základech – neberte to na lehkou váhu!

09.12.2015 11:07:31
cid-69-zlato-1449655775.jpg

Za poslední měsíc jsme nezaznamenali týden, kdy by komoditní trhy zakončily obchodování v zelených číslech, tedy v plusu. Cena zlata se na začátku měsíce prosince propadla na více než pětiletá minima, pod psychologickou hranici 1050 USD/oz.

Naposledy bylo zlato takto „levné“ v únoru roku 2010 (1046 USD/oz). Tento pokles se netýká pouze drahých kovů, ale komodit obecně. Vezměme si například ropu Brent, která se v posledních dnech obchoduje těsně nad hranicí 40 USD/barel. Naposledy dosahovala těchto cen v roce 2009! Stejně tak jsou na tom i obecné kovy, jako je měď, hliník a další, které byly na takto nízkých cenách na přelomu let 2009/10.

Zamysleme se nyní nad důvody současných cen na komoditních trzích.

Prvním důvodem je konec roku, který je všeobecně ve znamení uzavírání pozic (výprodejů) z pohledu velkých hráčů na trhu. Těmi jsou fondy a další investiční instituce čistící koncem roku své pozice. Na začátku roku 2016 opět přistoupí k nákupům do svých portfolií a cena drahých kovů strmě poroste, stejně jako tomu bylo v letošním a loňském roce. Podívejte se na grafy cen zlata za uplynulé dva roky a posuďte sami.

Jak si na grafech můžete všimnout, začátky roku byly pro cenu zlata velmi pozitivní a konec roku negativní. Další vývoj cen v průběhu roku byl již ovlivněn jinými faktory, ke kterým se dostaneme níže.

Druhým důvodem je opětovná myšlenka „šéfky“ americké centrální banky na zvýšení základních úrokových sazeb v USA. Zdá se to již být každoměsíčním  pravidlem, že Janet Yellen přijde s opětovným prohlášením: „Možná dojde ke zvýšení úrokových sazeb již v tomto měsíci“. Investory zasáhne panika a cena zlata klesá do chvíle, kdy prohlásí, že ještě není vhodná chvíle k tomuto kroku. Stejný průběh zaznamenáváme každý měsíc po dobu více než tři čtvrtě roku. Nyní se zamysleme nad tím, že opravdu ke zvýšení úrokových sazeb dojde, a ono k němu opravdu někdy v budoucnu dojde. Toto zvýšení bude tak malé a opatrné, že si toho trhy ani nevšimnou! Jiné být ani nemůže, protože pokud by došlo k razantním změnám, tak by mohl americkou ekonomiku zasáhnout šok a veškerá snaha o normalizaci by přišla vniveč.  Z tohoto pohledu jsou tato prohlášení pouhou manipulací s trhem a nemají racionální opodstatnění. Ještě dodejme pro upřesnění problematiky, jaký má vztah zvýšení úrokových sazeb a cena drahých kovů. Jestliže je současná základní úroková sazba 0,25 %, tak náklady na držbu zlata jsou 0,25 %, protože zlato nenese žádný úrok. Zvýšením úrokových sazeb na 0,5 % se sice zvýší náklady na držbu zlata (v krátkém období), ale zároveň toto zvýšení vyvine inflační tlaky (ve střednědobém a dlouhém období), kvůli kterým investoři zlato nakupují. Když se podíváte na tyto závislosti, tak zjistíte, že zvýšení úrokových sazeb povede k vyšší inflaci, která jednoduše znehodnocuje peníze, nikoli však zlato, a dodatečný úrok 0,25 % může být dokonce reálně nižší než předchozích 0,25 %.

Třetí důvod je stále sílící americký dolar vůči euru vlivem rozdílného vývoje daných ekonomik. Z dlouhodobého hlediska je znám vztah kurzu USD/EUR a ceny zlata, kdy při růstu kurzu dolaru vůči euru dochází v přibližně v 90 % případů k poklesu ceny zlata, ale o tom už jsme psali v minulých článcích.

 

Nyní se ještě zaměřme na vhodný čas pro investice (všeho druhu) a lidskou psychiku při investování. Jistě mnoho z vás napadne, že když cena nějakého investičního produktu klesá, tak asi není vhodné jej nakupovat a ztrácíte v něj důvěru. Takto se chová většina lidí, přičemž se jedná o největší chybu, kterou každý investor může udělat. Jako příklad uvádíme jednoho z nejznámějších investorů na světě Warrena Buffeta, který uplatňuje několik základních pravidel při investování. V tuto chvíli opomeneme všechny ostatní a zmíníme pouze to hlavní: „Čím více ceny padají, tím více chci nakupovat.“ Toto pravidlo je velmi racionální, protože cena produktu nemůže padat donekonečna a čím je tento levnější, tím je vhodnější okamžik pro jeho nákup. Ve chvíli, kdy trh obrátí směr a začne růst, vyděláváme o to více. Proto naše doporučení zní stejně, jako doporučení Warrena Buffeta. Jestliže cena zlata klesá, nebojte se nakupovat více!

 

V současné době nám čas nezadržitelně kvapí k Vánocům a všichni pomalu začínáme trpět každoroční nákupní horečkou. Co, kde, kdy koupit?  Jestliže nechcete utrácet své peníze za dárky, o které vaši blízcí možná ani nestojí, nebo nevíte čím koho obdarovat, zkuste se zamyslet nad dárkem v podobě zlatého slitku.

                                             

TROYSKÁ UNCE a.s.

 

Zavolejte nám...
+420 734 281 609