Vývoj na komoditní burze v uplynulém měsíci

22.06.2016 16:42:28
cid-73-img-1466606639.jpg

Zlato vstoupilo do května opět v pozitivním duchu a dosáhlo vůbec nejvyšších hodnot v tomto roce. Několikrát dokonce překonalo psychologickou hranici 1300 USD/oz a to hned z několika důvodů. Jedním z nich je stále přetrvávající averze k riziku investorů kvůli negativnímu pohledu na vývoj ekonomik USA, Evropy a hlavně stále více se šířícím obavám ohledně ekonomického vývoje v Číně. 

Slabý růst HDP těchto ekonomik a absence inflace investory odrazuje od nákupů tamních akcií. Investice do státních dluhopisů jsou již dlouhodobě na bodu mrazu vlivem prakticky nulových úroků, a dalo by se říci, že je v posledních měsících lepší mít peníze „pod polštářem“, nežli je svěřit bankám. Blížící se referendum o opuštění Velké Británie Evropskou unii je druhou největší obavou. Velká Británie by byla první zemí, která k tomuto kroku přistoupí, a mohly by ji následovat další, čímž by pravděpodobně EU zasáhla velká nestabilita, která by měla dopad i na samotnou eurozónu. O tom, zda Velká Británie v EU setrvá či nikoli se dovíme již brzy.

V druhé polovině měsíce proběhlo další zasedání FEDu, kde se jeho představitelé shodli, že se pravděpodobně blíží čas pro další zvyšování úrokových sazeb v USA. Na toto prohlášení zareagoval americký dolar silným posilováním vůči hlavním světovým měnám, tedy i euru, které nás nejvíce zajímá a zlato zaznamenalo propad o skoro 100 USD/oz. Zlato se tedy obchoduje v současné době lehce nad 1200 USD/oz a zatím tuto psychologickou hranici drží. Velká část investorů bere tento bod, jako signál k nákupům a pravděpodobně nebude jednoduché jej překročit.

Ještě bychom rádi upozornili na změnu poptávky po fyzickém zlatě na globálních trzích. V posledních několika letech bylo zvykem, že největší poptávka po drahých kovech plynula z Asie, především Indie a Číny. V letošním roce se situace změnila a největší nárůst poptávky zaznamenáváme z Evropy a USA, zatímco poptávka v Asii stagnuje. Tato změna může být dána tamním ekonomickým vývojem, ale ještě je brzy dělat nějaké závěry.

Pojďme se nyní podívat, proč je zlato tak přitažlivým až magickým kovem, který nenechá nikoho v klidu spát.

Zlato, latinsky Aurum má v tabulce chemických prvků značku Au. Je vysoce hodnoceno především díky jeho specifickým chemickým vlastnostem. Nepůsobí na něj žádné přírodní vlivy, nerezaví, je odolné vůči většině kyselin, zásadám a solím. Rozpustí jej pouze lučavka královská a směsi kyanidu. Je tedy materiálem, který je prakticky nezničitelný a vizuálně v průběhu doby nezaznamenává změny. Dalším z jeho nenahraditelných vlastností je objemová hmotnost, která dosahuje 19 300 Kg/m3. Pro zajímavost: jeden kilogram zlata lze odlít do krychle o hraně 3,75 cm. Je tedy velmi těžké, skladné a prakticky se nedá padělat, protože je na světě jen málo materiálů, které jsou těžší.

Zlato jako materiál se vyskytuje v podstatě všude. Z úlomků hornin putuje do vody, z ní do zeminy, rostlin, organismů a moře. Zlato najdeme dokonce rozptýlené i ve vesmíru. Zemská kůra prý obsahuje průměrně 0,0035 g zlata v tuně horniny, moře 0,001 až 6 mg v 1 m³. V současné době se zlato těží v dolech, kde je průměrný obsah v m³ asi 1,5 až 3 g zlata. Z tohoto pohledu můžeme říci, že je zlata spousta, což je, ale bohužel není v lidských silách toto zlato těžit za přiměřené náklady. Jinými slovy se nikomu nevyplatí zlato těžit, protože samotná těžba je nákladnější než současná cena zlata na burze. Proto v budoucnu musí cena zlata růst s tím, jak budou ubývat naleziště s vysokým obsahem tohoto kovu. V současné době se zlato těží v asi 50 zemích světa. Největší naleziště jsou v Jihoafrické republice, Rusku, Kanadě, USA a v Austrálii. Zajímavostí je i fakt, že Česká republika patří mezi tzv. zlatonosné země. Bohužel je zde plošný zákaz průmyslové těžby a tak nám nezbývá než rýžovat zlato jak na divokém západě.

Příště vám přineseme další zajímavosti ze zpracování zlata, jeho využití nejen v investiční a šperkařské podobě, informace o největších nalezených hroudách zlata, tzv. nuggetách, a možná i návod, jak zlato těžit.

Měsíc červen by se z historického hlediska měl nést v poklidném duchu letních měsíců, ale z důvodu očekávaných zpráv tomu tak pravděpodobně nebude.

 

TROYSKÁ UNCE a.s.

 

Zavolejte nám...
+420 734 281 609